Manufacturer of a wide range of products which include pvc braided hose pipe plant, pvc garden pipe machine and pvc braided hose pipe machine plant.
₹ 2250000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Power Consumption | 50 Kw |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
Minimum order quantity: 1 Set
Our present position in the industry is chiefly attributable to our specifically designed PVC braiding Pipe Making Machine from our exclusive collection of products
Price Range 6 lakh to 15 lakh
Triple colour PVC pipe garden machine
At least to maximum price machine.
Machine size.
50mm
65mm
75mm
90mm
100mm
M/t hp ABB
5hp
10hp
15hp
20hp
25hp
Production
25 -30 kg/hr
45-50 kg/hr
55-65 kg/hr
80-100kg/hr
110-150kg/hr
Machine takup
Dc motor
Gear box
Nylon belt
Machine ss tank
Lenth 8 fit to maximum lenth.
MS strong pipe/Engle.
Jack system
Blower / hp
Heaters /dies
Mixture
PVC pipe mixture that has an SS thickness plate inside it.
Heavy body is a mixer made in it.
All complete machine and accessories parts.
₹ 2550000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Braided Hose pipe plant |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 Kw |
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | PVC Garden Pipe making |
| Brand | Shivraj |
₹ 2750000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Semi Automatic, Semi automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 Kw |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India