We are a leading Manufacturer of pvc braided hose pipe machine, pvc tubing garden pipe making machine, pvc garden pipe machine, pvc braided pipe machine plant and pvc braided hose pipe machines from New Delhi, India.
₹ 2600000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 30 W |
| Brand | Shiv Raj |
| Country of Origin | Made in India |
| Approx Weight | 100kg |
| Motor Capacity | 0.37 KW,2800rpm |
Being the foremost names of the industry, we are involved in providing an extensive range.pvc braided pipe machine.Owing to high demand, our products are available in varied specifications.
At least to maximum machine
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Tubing Garden Pipe Making Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Powe | 5 HP |
| Brand | Shiv Raj |
| Body Material | MS,SS |
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | PVC garden pipe Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 Kw |
₹ 2600000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pvc Braided Pipe Machine |
| Braiding Carrier | 42 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Application | Air Hose, Spray Hose, Gas Hose |
| Cooling Method | Spray Tank |
| Country Of Origin | Made In India |
| Type | Pvc Braided Pipe Machine Plant |
| Production Capacity(kg/hr) | 80 |
| Brand | Shiv Raj |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of Shiv Raj Engineering Works to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 2750000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Braided Hose Pipe Machines |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Brand | Shiv Raj |
| Material | MS,SS |
| Usage | Pipe |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India