We are a leading Manufacturer of pvc braided hose pipe making plant and pvc online braided stand hose pipe machine from New Delhi, India.
₹ 1850000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Frequency | 60 Hz |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 220 V |
| Type | Pvc Braided Hose Pipe Making Plant |
| Brand | Shiv Raj |
| Body Material | MS,SS |
₹ 750000 / Unit Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 Kw |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India