Machinery and plant
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Shiv Raj |
| Voltage | 415 V |
| Power Consumption | 50 kW |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1700000 / Set Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Transparent Zebra Garden Pipe Machine |
| Automation Grade | Manual |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 kW |
Minimum order quantity: 1 Set
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Tube Size Range | 12-50 mm |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Screw Diameter | 90mm |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 50 Kw |
| Brand | Shiv Raj |
| Material | MS,SS |
| Voltage | 415 V |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India