We are a leading Manufacturer of pvc garden pipe coating machine and pvc braided hose pipe machine plant from New Delhi, India.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Coating Type | Tube Coating |
| Max Product Size | 50 mm |
| Production Capacity | 1 Ton/Day |
| Pipe Diameter Range | 12–32 mm |
| Extruder Size | 50 mm |
| Wall Type | Double Layer |
| PVC Type | Soft PVC, Flexible PVC |
| Screw Diameter | 90 |
| Max Line Speed | 60 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Hose Coating, Tube Coating |
| Cooling Type | Water And Air |
| Country Of Origin | India |
| Material | MS,SS |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2650000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Braided Hose Pipe Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Plant |
| Brand | Shiv Raj |
| Material | SS,MS |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India