Manufacturer of a wide range of products which include pvc transparent garden pipe machine., pvc garden pipe machine, pvc garden pipe plant, pvc garden pipe making machine, shiv kumar make pvc double coating garden pipe machine and pvc garden pipe extruder machines.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 1-2 KW |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Pipe Application | Garden |
| Cooling Method | Water Bath |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Brand | Shiv Raj |
| Voltage | 80-100kv |
PVC garden pipe machine
Transparent pipe, double deker,TP zebra.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | PVC garden pipe machine |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Wall Type | Triple Layer |
| Automation Grade | Manual |
| Machine Type | Automatic, Semi-Automatic |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 1-2 KW |
| Pipe Material | Plastic |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three phase |
Our present position in the industry is chiefly attributable to our specifically designed PVC Garden Pipe Making Machine from our exclusive collection of products
Price Range 6 lakh to 15 lakh
Triple colour PVC pipe garden machine
At least to maximum price machine.
Machine size.
50mm
65mm
75mm
90mm
100mm
M/t hp ABB
5hp
10hp
15hp
20hp
25hp
Production
25 -30 kg/hr
45-50 kg/hr
55-65 kg/hr
80-100kg/hr
110-150kg/hr
Machine takup
Dc motor
Gear box
Nylon belt
Machine ss tank
Lenth 8 fit to maximum lenth.
MS strong pipe/Engle.
Jack system
Blower / hp
Heaters /dies
Mixture
PVC pipe mixture that has an SS thickness plate inside it.
Heavy body is a mixer made in it.
All complete machine and accessories parts.
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Capacity | 40-100 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made In India |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 kW |
| Voltage | 415 V |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 Kw |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Double Coating Garden Pipe machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Machine Type | Garden Pipe Plant |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Plant |
| Material | MS,SS |
| Brand | Shiv Raj |
We are engaged in offering a wide range of Shiv Raj Engineering Works to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Production Capacity | 60–90 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 12–32 mm |
| Material | MS,SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Wall Type | Single Layer |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Screw Diameter | 45 mm |
| Power Consumption | 5 Hp |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 330 V |
| Pipe Application | Garden |
| Usage/Application | Pipe |
| Cooling Method | Water Bath |
| Country Of Origin | Made In India |
| Brand | Shiv Raj |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | PVC Garden pipe making machine |
| Wall Type | Triple Layer |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pipe Application | Garden |
| Cooling Method | Water Bath |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
PVC Garden pipe making machine
.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Transparent Garden pipe making machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 2350000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Braided Hose Pipe Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Shiv Raj |
| Body Material | MS,SS |
₹ 1800000 / Set Get Latest Price
| Pipe Material | PVC |
| Hose Material | Soft PVC |
| Production Capacity | 50–100 kg/hr |
| Hose Diameter Range | 8–32 mm |
| Pipe Diameter Range | 16–63 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | PVC Braided pipe machine |
| Braiding Carrier | 48 Carrier |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Layer Structure | 2 Layer |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
PVC Braided hose pipe machine OFFLINE
75Mm Extruder
5"/ 40 Braider stand machine
Roller take up. 6"/Atteched Gear motor
Water tank. Stainless steel
Cutter piller. 4/63 Atteched Gear motor
Panel. Pid contactor AC drive panel
Mixture. 50 kg Stainless steel
Dies Nozzle. Stainless steel
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Profile Type | Window Profile, Beading |
| Production Capacity | 80 kg/hr |
| Screw Diameter | 75 mm |
| Profile Width | 75mm |
| Raw Material | Soft PVC |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Consumption | 50 kW |
| Material | MS,SS |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India