Manufacturer of a wide range of products which include pvc garden pipe making plant, pvc garden pipe plant., pvc double coating garden pipe plant, shiv raj make pvc braided hose pipe machine and nylon (foam) pvc garden pipe making machine.
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Wall Type | Triple Layer |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Pipe Application | Garden |
| Cooling Method | Water Bath |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Special manufacturing PVC Garden and Braided pipe machine
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Phase | Three |
| Voltage (V) | 415 V |
| UV Resistant | Yes |
We are a well-known name, involved in providing an extensive series ofPVC Pipe Take Up Machine. Our product is extremely employed by customers owing to their sturdy nature.
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 220 V |
| Type | Double Coating Garden Pipe Plant |
| Body Material | MS,SS |
| Brand | Shiv Raj |
₹ 2600000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 60–90 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | PVC Garden Pipe Machine |
| Wall Type | Single Layer |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Brand | Shiv Raj |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1450000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Shiv Raj |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Material | PVC risin |
| Voltage | 380/220 V |
Minimum order quantity: 1 Unit
With the help of adroit team, we present an extensive series of Industrial PVC Pipe Making Machine. Our products are available in varied specifications that meet on consumer's demand.
Price Range at least to maximum machine price
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India