Machinery and plant
₹ 2250000 / Set Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Machine Type | Manual |
| Screw Number | Single |
| Capacity | 1-2kw |
| Power Consumption | 48 hp |
| Brand | Siv Raj |
| Usage/Application | Pipe Making |
| Voltage | 220-440 v |
| Pipe Material | LLDPE |
| Product Type | Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| power source | Electricity |
Minimum order quantity: 1 Set
Our present position in the industry is chiefly attributable to our specifically designed LLDPE Delivery Pipe Making Machine from our exclusive collection of products
Price Range 6 lakh to 15 lakh
Triple colour PVC pipe garden machine
At least to maximum price machine.
Machine size.
50mm
65mm
75mm
90mm
100mm
M/t hp ABB
5hp
10hp
15hp
20hp
25hp
Production
25 -30 kg/hr
45-50 kg/hr
55-65 kg/hr
80-100kg/hr
110-150kg/hr
Machine takup
Dc motor
Gear box
Nylon belt
Machine ss tank
Lenth 8 fit to maximum lenth.
MS strong pipe/Engle.
Jack system
Blower / hp
Heaters /dies
Mixture
PVC pipe mixture that has an SS thickness plate inside it.
Heavy body is a mixer made in it.
All complete machine and accessories parts.
₹ 2350000 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Machine Type | Automatic |
| Screw Number | Single |
| Material | LLDPE |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Power Source | Three Phase Electric |
| Power Consumption | 48 hp |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Pipe |
| Brand | Shiv Raj |
| Pipe Material | LLDPE |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Pipe |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2350000 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Machine Type | Automatic |
| Screw Number | Single |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material | LLDPE |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 55 hp |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Pipe |
| Brand | Shiv Raj |
| Phase | 3 Phase |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India