Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer pvc transparent double coating garden pipe plant, shiv raj pvc transparent garden pipe extruder machines, 3 layer pvc garden pipe plant, pvc triple coating garden pipe plant, pvc garden pipe machine and shiv raj pvc transperent soft tripal coating garden pipe making machine.
₹ 1550000 / Set Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 90–120 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Machine Type | Transparent Double Coating Garden Pipe Plant |
| Wall Type | Double Layer |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Pipe Application | Garden |
| Cooling Method | Water Bath |
| Country Of Origin | Made In India |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 Kw |
Shiv Raj Engineering Works
90mm Extruder
Helical Gear box
Abb motor
Water tank. Stainless steel
Take up. 4" Take up
Mixture. 50 to 80 kg capacity
Panels
Cutter
Coating machine
50mm screw barrel
Helical gear box
Motor
Tray
Cp stand
Sealing machine
Stainless steel dies nozzle
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 250 kg/hr |
| Production Capacity | 250 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Pipe Application | Garden, Agriculture |
| Frequency | 60 Hz |
| Cooling Method | Water Bath |
| Country Of Origin | Made In India |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 220 V |
| Type | Pvc Transparent Garden Pipe Machines |
| Brand | Shiv Raj |
| Body Material | MS,SS |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of Shiv Raj Engineering Works to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Wall Type | Triple Layer |
| Screw Diameter | 55 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
₹ 1850000 / PIECE Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 120–150 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 100 |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Type | Garden pipe machine |
| Country of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1850000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Production Capacity | 150kg |
| Machine Type | PVC Garden pipe machine |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made In India |
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
PVC Garden pipe machine plant
.
₹ 1650000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Shiv raj (shiv kumar) Make PVC Garden pipe plant (Since -1985.....)
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Transparent Garden Hose Pipe Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 kW |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Plant Capacity | 120–150 kg/hr |
| Machine Type | Garden Pipe Making Plant |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 50 Kw |
90mm Extruder
Screw. Stainless steel
Barrel. 41b nytrade
Motor. 25 hp
Gear box. Helical
Frame. Heavy duty MS body
Take up. 4" heavy duty ms body gear motor
Water tank. Stainless steel
Mixture. 50 kg stainless steel line
6". Pipe waste cutter
Panel. Control contector panel
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Machine Type | Pipe Bevelling Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 320 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 Kw |
₹ 2750000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 90–120 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic, Semi automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Country of Origin | Made In India |
| Brand | Shiv Raj |
| Usage | PVC Braided Hose Pipe Plant |
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Soft PVC |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 120–150 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 16–50 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Shiv Raj |
| Usage | PVC Garden Pipe Making |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India