Offering you a complete choice of products which include pvc offline braided hose pipe plant, pvc braiding pipe machine mixture, soft transparent pvc braided hose pipe plant, shiv kumar pvc braided hose pipe plant and pvc braided pipe extruder machine.
₹ 1850000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| PVC braided hose pipe plant | 50to 125kg |
| Brand | Shiv Raj |
| Voltage | 415 V |
| Power Consumption | 50 kW |
Shiv Raj Engineering Works are engaged in manufacturing, wholesaling and trading of PVC Pipe Making Machine, Plastic Dana Making Machine, Extruder Machine, Heavy Duty Mixer Grinder, PVC Cutter Grinder, PVC Pipe Take Up Machine and PVC Pipe Plant.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415 V |
| Brand | Shiv Raj |
| Power Consumption | 40 Kw |
₹ 2550000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Machine Type | PVC Braided hose pipe machine |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Production Capacity | 80 to 100 kg |
| Size | 15W/8H/L60F |
| Country of Origin | Made in India |
| Production Capacity(kg/hr) | 80 |
Minimum order quantity: 1 Set
PVC Braided hose pipe machine
Hight cp quality pipe machine since 1985...
.
₹ 2750000 / Set Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Capacity | 80 kg/hr |
| Country of Origin | Made In India |
| Brand | Shivraj |
| Automation Grqde | Automatic |
| Machine Type | PVC Braided Pipe Machine |
Minimum order quantity: 1 Set
PVC Braided hose pipe machine
Production 40 to 80 kg per hour
Metal steelness screw
Barrel 41B
Hidg capacity 40 to 45 kg chlorinated paraffin
Best quality PVC Braided hose pipe machine
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Hose Material | Soft PVC |
| Hose Diameter Range | 12–40 mm |
| Plant Capacity | 60–90 kg/hr |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Material | MS,SS |
| Power Consumption | 5 HP |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Voltage | 430 V |
| Brand | Shiv Raj |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India