Leading Manufacturer of pvc glass beading profile extruder machine and pvc glass beading profile machine from New Delhi.
₹ 700000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | PVC Pipe |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity | 60 Kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Consumption | As per uses |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | SS,MS |
| Motor Power | 30hp |
| Material Type | PVC |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering a wide range of Shiv Raj Engineering Works to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Max sheet thickness | 3.0 mm |
| Profile Type | Pvc Glass Beading Profile Machine |
| Throat depth | 150 mm |
| Production Capacity | 80 kg/hr |
| Screw Diameter | As required |
| Capacity | 50-100 litres |
| Roll set | 1 set |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Max Sheet Width | 200-400 mm |
| Profile Width | Custom |
| Bead width | 16 mm |
| Raw Material | Rigid PVC, Soft PVC |
| Machine Type | Cut to length |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | MS,SS |
| Motor Power | 5 HP |
Shekhar (CEO)
Shiv Raj Engineering Works
Plot No. 118, Pocket N1, Sector 5, Bawana Industrial Area, power plant back side
New Delhi - 110039, Delhi, India